Про кафедру

У 2004 році у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника був створений перший на Прикарпатті навчальний підрозділ, який почав готувати фахівців в галузі відновлення здоров’я людей після травм та захворювань – кафедра фізичної реабілітації. Це відбулось внаслідок постійного зростання попиту на реабілітаційні послуги в Івано-Франківський області та у регіоні Західної України у цілому. Кафедра фізичної реабілітації ПНУ стала одним з небагатьох на той час підрозділів нашої держави з навчання фізичних реабілітологів.

Упродовж 20 років існування кафедрою було випущено сотні фахівців – бакалаврів, магістрів, аспірантів, що склали кадрову базу для державних та приватних закладів охорони здоров’я та освіти західного регіону, що впроваджують свою діяльність у галузі реабілітації. З перших років величезний внесок у розвиток спеціальності було зроблено викладачами  Аравіцькою М.Г., Олексюк (Войчишин) Л.І., Лапковським Е.Й. Їх імена знає вся реабілітаційна спільнота Прикарпаття, пов’язуючи початок своєї професійної кар’єри саме з колективом кафедри фізичної реабілітації ПНУ.

 

Наукову та методичну школу кафедри заклала її перша завідувачка – доктор медичних наук, професор Бойчук Тетяна В’ячеславівна. Вона очолювала кафедру з 2004 по 2014 рік. За цей час кафедрою було ліцензовано та акредитовано освітні рівні бакалавра, спеціаліста, магістра з фізичної реабілітації, розпочала функціонування аспірантура. Стрімкий розвиток кафедри відбувався за рахунок тісної співпраці з закладами охорони здоров’я Прикарпаття та Західної України, Польщі, численних вітчизняних та закордонних стажувань колективу.

Саме під керівництвом професора Т.В. Бойчук відбувалися планування, виконання, захист перших здобувачів наукового ступеня кандидата наук та аспірантів за спеціальністю 24.00.03 – Фізична реабілітація (Левандовський О.С. (2007, науковий керівник – д.мед.н., проф. Бойчук Т.В.), Войчишин (Олексюк) Л.І. (2012, науковий керівник – д.мед.н., професор Бойчук Т.В.) – нині доцент кафедри терапії, реабілітації та морфології ПНУ, Голод Н.Р. (2016, науковий керівник – к.мед.н., доцент Аравіцька М.Г.) – нині доцент кафедри фізичної терапії та ерготерапії Івано-Франківського національного медичного університету, Заставна (Петрик) О.М. (2016, науковий керівник – к.мед.н., доцент Аравіцька М.Г.) – нині доцент кафедри терапії, реабілітації та морфології ПНУ).

З 2015 по 2020 рік завідувачем кафедри був доктор медичних наук, професор Дума Зіновій Васильович. У цей період відбувся ґрунтовний перегляд освітніх програм ОР Бакалавр та ОР Магістр, їх адаптація та вдосконалення відповідно сучасних вимог галузі охорони здоров’я; відкрита аспірантура зі спеціальності 227 – Фізична терапія, ерготерапія в галузі 22 Охорона здоров’я. У 2018 році, відповідаючи реформації реабілітаційної галузі,  кафедра була перейменована у кафедру фізичної терапії, ерготерапії.

З 2021 по 2022 рік кафедру очолював кандидат медичних наук, доцент Лапковський Едуард Йосипович. Упродовж цих років здобутки кафедри були направлені на розробки напрямків реабілітації хворих з COVID-19 та поранених військовослужбовців відповідно до запитів стейкхолдерів.

Йдучи назустріч розвитку реабілітаційної галузі та вимогам сучасності, викладачі з найвищим рейтингом, найбільшим досвідом викладацької та практичної діяльності в галузі фізичної терапії, ерготерапії, реабілітації у 2023 році сформували колектив кафедри терапії, реабілітації та морфології, яку очолила доктор медичних наук, професор Шеремета Лідія Миколаївна.

Висока конкурентоспроможність колективу, його науковий та навчальний потенціал засвідчені тим, що під керівництвом її викладачів та із залученням їх до складу разових спеціалізованих вчених рад було захищено 6 аспірантів на здобуття наукового ступеня «Доктор філософії» за спеціальністю 227 – Фізична терапія, ерготерапія, які посилили кадровий склад як ПНУ, так і інших закладів освіти Прикарпаття, які готують фізичних терапевтів:

  • Дідоха І.В. «Фізична терапія осіб похилого віку з хворобою Паркінсона та старечою астенією» (науковий керівник – к.мед.н., доцент Аравіцька М.Г.) – нині доцент кафедри фізичної терапії, ерготерапії ПНУ;
  • Наконечна С.П. «Функціональні резерви організму студентів з порушеннями постави у сагітальній площині, плоскостопістю, ожирінням та їх корекція засобами фізичної терапії» (науковий керівник – к.мед.н., професор Лапковський Е.Й.) – нині доцент кафедри терапії, реабілітації та морфології ПНУ;
  • Петрунів Х.В. «Корекція рухових ознак геріатричних синдромів у осіб похилого віку з ендопротезом колінного суглоба засобами фізичної терапії» (науковий керівник – к.мед.н., професор Лапковський Е.Й.); – нині асистент кафедри терапії, реабілітації та морфології ПНУ;
  • Куравська Ю.С. «Корекція післяпологових змін фізичного та психічного стану жінок, які перенесли кесарів розтин, засобами фізичної терапії» (науковий керівник – к.мед.н., доцент Аравіцька М.Г.) – асистент кафедри фізичної терапії та ерготерапії Івано-Франківського національного медичного університету;
  • Коваль Н.П. «Фізична терапія осіб похилого віку з метаболічним синдромом та старечою астенією» (науковий керівник – к.мед.н., доцент Аравіцька М.Г.) – асистент кафедри онкології Івано-Франківського національного медичного університету;
  • Заславський П.С. «Фізична терапія у відновленні функції верхньої кінцівки військовослужбовців з наслідками поліструктурних вогнепальних переломів кісток передпліччя» (науковий керівник – к.мед.н., професор Лапковський Е.Й.) – асистент кафедри фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії Івано-Франківського національного медичного університету.

Поєднання наукових здобутків та практичних інновацій здійснюється за рахунок сумісництва викладацької та професійної діяльності штатних викладачів Аравіцької М.Г., Олексюк Л.І., Петрик О.М., Наконечної С.П., керуванням на базах практики клінічних супервізорів з відповідною фаховою підготовкою, безперервного контакту та обміну інформацією з стейкхолдерами, залученням до викладацького процесу практикуючих фахівців. Викладачі кафедри підвищують свій фаховий рівень на численних міжнародних та вітчизняних стажуваннях та тренінгах; приймають участь у сучасних проектах з підготовки фахівців для реабілітації осіб, постраждалих внаслідок бойових дій, та різних категорій цивільних осіб.

Провідну роль колективу кафедри відведено у розвитку унікальної освітньої соціально-реабілітаційної програми ПНУ для ветеранів війни «Віднайди себе!».

Студенти та аспіранти ПНУ мають змогу навчатись, проходити практику та виконувати наукові дослідження на базі таких установ як КНП «Івано-Франківська міська клінічна лікарня №1», КНП «Івано-Франківська Центральна міська клінічна лікарня», КНП «Обласна клінічна лікарня», КНП «Івано-Франківська обласна клінічна лікарня», реабілітаційно-оздоровчий центр Юди-Тадея, реабілітаційний центр «Моя Надія», ТзВО «Клініко-діагностичний центр», Центр відновної медицини і реабілітації «Аравмед» тощо.

Ефективність підготовки фахівців реабілітаційного профілю – випускників ПНУ підтверджується високим відсотком працевлаштування за спеціальністю. Наші випускники працюють у кластерних та надкластерних лікарнях, санаторно-курортних, реабілітаційних та навчальних закладах Івано-Франківської, Закарпатської, Тернопільської, Львівської областей, а також у реабілітаційних закладах Євросоюзу як фахівці мультидисциплінарних реабілітаційних команд та як самостійні спеціалісти-підприємці. Наші аспіранти та випускники є кадровою основою та численних профільних кафедр класичних та медичних університетів Західної України.

На даний момент колектив кафедри – група високодосвідчених професіоналів з різних галузей практичної та теоретичної реабілітації, об’єднаних ідеями покращення стану здоров’я населення України шляхом підготовки молодих фахівців затребуваних спеціальностей. Стратегічними напрямками розвитку спеціальності є відновлення стану здоров’я поранених військовослужбовців, реабілітація пацієнтів різних вікових груп з коморбідною патологією.

Зберігаючи традиції першої реабілітаційної школи Прикарпаття, працюємо та навчаємо згідно сучасних принципів реабілітації України та світу!